Vpliv vitamina B3 na zdravje in serum retinola

Vpliv vitamina B3 na zdravje in serum retinola

Vpliv vitamina B3 na zdravje je klinično potrjen. Niacin (angleška kratica NIcotinic ACid Vitamin), imenovan tudi vitamin B3 ali nikotinska kislina, je v vodi topen vitamin, njegovi derivati pa imajo ključno vlogo pri energijski presnovi v celici. Druga oblika vitamina B3 je nikotinamid, v katerem je karboksilna skupina nadomeščena s karboksiamidno skupino (CONH2). Njegovo pomanjkanje v telesu povzroča bolezen, imenovano pelagra.

Vpliv vitamina B3 na zdravje

Niacin je potreben za sproščanje energije iz hrane in se lahko uporablja za zniževanje ravni holesterola v krvi.

Celice uporabljajo niacin za sintezo NAD+ in NADP+, ki delujeta kot koencima dehidrogenaze. So ključne sestavine presnovnih poti ogljikovih hidratov, lipidov in aminokislin (npr. cikel citronske kisline).

Niacin preprečuje sproščanje maščobnih kislin iz maščobnega tkiva, zaradi česar se zmanjša tvorba lipoproteinov VLDL, IDL in LDL, ki prenašajo holesterol. Tako se zmanjša količina holesterola v krvi.

V velikih odmerkih niacin širi krvne žile, zato se lahko uporablja tudi pri zdravljenju visokega krvnega tlaka.

Vpliv vitamina B3 na zdravje in simptomi pomanjkanja vitamina B3

Da se pomanjkanje vitamina B3 pokaže, mora biti prehrana revna z niacinom in triptofanom. Poleg tega lahko presežek levcina povzroči pomanjkanje vitamina, saj zavira njegovo sintezo v telesu.

Blago pomanjkanje se kaže v nespečnosti, pomanjkanju apetita, bolečinah v trebuhu in drugih nespecifičnih simptomih. Jezik je gladek in suh, izrazito rdeč (videz govedine). Hudo pomanjkanje povzroči pelagro. Slednje se kaže z izgubo telesne teže, prebavnimi motnjami, dermatitisom in demenco.

Do pelagre pride, kadar je prehrana ljudi sestavljena predvsem iz koruze (ki ne vsebuje uporabnega vitamina B3) ali sirka (ki vsebuje preveč levcina).

Vpliv vitamina B3 na zdravje in znaki pomanjkanja vitamina B3

Vitamin B3 je topen v vodi, ne shranjuje se v telesu in se izloča z urinom. Zato v normalnih okoliščinah prevelikega odmerka ni mogoče doseči.

Pri intenzivnem uživanju vitaminskih dodatkov ali mesa, obarvanega z niacinom, se lahko pojavijo simptomi, kot so rdečica, srbenje, bolečine v trebuhu ali znižanje krvnega tlaka.

Retinol z drugimi kislinami

Retinola ne kombinirajte z alfa in beta hidroksi kislinami (AHA in BHA)

Ne bojte se besede “kislina”, hidroksi kisline so odlični pomočniki pri negi kože. Hidroksi kisline so organske kisline, ki jih lahko najdemo v naravnih virih, na primer v sadju, ali pa so sintetično proizvedene. Pogosto jih najdemo v izdelkih za nego kože. Alfa (AHA) in beta (BHA) hidroksi kisline imajo odlične učinke na kožo. Razlika med alfa in beta hidroksi kislinami je v tem, da so AHA topne v vodi, BHA pa v maščobi.
V kozmetičnih izdelkih lahko najdemo različne vrste teh kislin:

Jabolčna kislina – še ena odlična sestavina s pilingom. Pridobiva se iz jabolk. Ima večje molekule, zato lahko odlušči le vrhnjo plast kože. Danes se bomo osredotočili na kisline AHA – v kozmetičnih izdelkih poznamo dve vrsti.

Več informacij o kisline AHA:

Glikolna kislina – ena od najpogosteje uporabljenih kislin AHA. Pridobiva se iz sladkornega trsa. Njegova prednost so majhne molekule, ki lahko prodrejo globlje v plasti kože in uravnavajo obnovo celic. Rezultat je svetlejša in bolj zdrava koža. Običajno se v formulacijah uporablja v 5-odstotni koncentraciji in se pogosto kombinira z mlečno kislino.

Mlečna kislina – Ta kislina izvira iz mleka. Tako kot glikolna kislina je odličen piling. Deluje v višjih plasteh kože in je zelo nežen do kože. V kozmetičnih izdelkih mora biti prisoten v 2-odstotni koncentraciji.

Citronska kislina – Citronska kislina lahko odstrani tudi odmrle kožne celice. V kozmetičnih izdelkih ima tudi vlogo antioksidanta in regulatorja pH. Ta kislina AHA je pridobljena iz citrusov.

Mandljeva kislina – ima največje molekule med zgoraj omenjenimi kislinami. To pomeni, da ne prodre globoko v kožo, zato se tudi najmanj uporablja med kislinami AHA. Zaradi večjih molekul in delovanja je najprimernejši za občutljivo kožo.

 

 

Scroll to Top