Uvoz hrane je dvorezen meč

Ko govorimo o kvaliteti hrane, je pomembno vedeti geografsko poreklo hrane, ki jo uživamo. V Sloveniji po podatkih iz leta 2013 uvoz hrane 60 procentni. Največ hrane uvozimo (po vrsti) iz naslednjih držam: Madžarske, Avstrije, Italije in Hrvaške. Skupaj 37% v letu 2013. To pomeni, da velika večina hrane, ki jo zaužijemo prihaja od blizu, večinoma iz sosednjih držav. Ali to pomeni, da se Slovenci še vedno prehranjujemo lokalno? Temu bi lahko pritrdili. Vendar se nam v isti sapi pojavi vprašanje: Ali sosednje države k nam izvažajo »drugorazredno robo«?

Uvoz hrane

Kakšne so prehranjevalne navade Slovencev?

Uvoz hrane se razlikuje glede na posamezna živila. Če bi zgornjo statistiko razdelili na posamezna živila, je zelenjava tista, pri kateri je samopreskrba najslabša. Pri mesu in mesnih izdelkih pojav ni tako izrazit, čeprav se tudi mesni izdelki med seboj zelo razlikujejo. Prav uvoz zelenjave se je v zadnjih letih najbolj povečal. Tudi delež uvoženih žit se povečuje. Samooskrba s krompirjem v zadnjem času ostaja v podobnem deležu, vendar to zaradi dejstva, da se je potrošnja krompirja za uživanje v prehrani v zadnjih letih zmanjšala. Zaskrbljujoč je podatek ankete ene izmed medijskih hiš: po mnenju zdravnikov prehranjevalne navade večine Slovencev niso dobre.

Uvoz hrane in teden nezavržene hrane

Povprečno gospodinjstvo v Sloveniji za nakup hrane porabi nekaj več kot 2000 eurov na leto ali slabih 200 eurov na mesec. Vsi si želimo ta znesek zmanjšati. Zmanjšamo ga lahko tudi na račun manj zavržene hrane. Dobra stvar je, da se količina odpadne hrane v Sloveniji zmanjšuje. Količina odpadle hrane ima vpliv na količino toplogrednih plinov. Pri razgradnji hrane namreč prihaja do nastanka metana in drugih toplogrednih plinov ter posledično do onesnaževanja okolja.

K boljšemu odnosu do hrane in k zmanjšanju količine zavržene hrane so s svojo akcijo Teden nezavržene hrane gotovo pripomogli tudi znani slovenski kuharski mojstri in vrsta restavracij, ki se je akciji pridružila (1).

Če torej želite priti do lastne slovenske hrane, potem v google odtipkajte besedo “skupinsko nakupovanje” in bliže boste rešitvi.

Scroll to Top