Obraba kolena je pogosta težava starostnikov, kot tudi mlajše populacije, saj je kolenski sklep eden od najbolj obremenjenih sklepov. Tudi veliko mladih športnikov privedejo ponavljajoče poškodbe do artroze.
V spodnjem prispevku smo razložili zakaj se obrablja hrustanec, kaj storiti, da si omilimo bolečine in nekaj nasvetov iz prakse.
Iz vsebine
Kako zgleda kolenski sklep?
Koleno je kompleksen sklep, ki nosi ogromno breme, saj ob obremenitvah prenese tudi do sedem kratno telesno težo.
Kolenski sklep sestavlja zgornja kost – stegnenica in spodnja golenica. Med njima sta dva meniskusa, ki sta nekakšna blažilca tresljajev v sklepu. Ob sklepu sta dva ligamenta, ki sta stabilizatorja kolena. Na sredi je pogačica.
Ves drugi, belo obarvan del je sklepni hrustanec. Spodnja slika kaže kako zgleda kolenski sklep:
Obraba kolena ali artroza ( vzrok )
Obraba kolena ali artroza je degenerativna bolezen, ki povzroča bolečino in sklepu odvzame gibljivost. Obraba kolena se začne z obrabo sklepnega hrustanca, kasneje pa tudi poškodbo kosti in obsklepnih struktur.
Do obrabe privede večletno obremenjevanje kolena in je zato zelo pogosto. Vedite, da 80% ljudi, ki so starejši od 55. let ima artrozo oz. obrabo.
Vzroki za nastanek artroze so lahko tudi genetski, najpogosteje pa gre vzroke iskati pri:
- preobremenitev kolena
- športne poškodbe ( zlom, poškodba meniskusa ali križnih vezi )
- različno dolgi nogi
- prevelika telesna teža
Obraba hrustanca v kolenu napreduje počasi, prve težave pa lahko opazimo že v zgodnjih fazah bolezni. Prvi in najbolj prepoznaven znak obrabe kolena je bolečina, ki je posledica obrabe hrustanca v kolenu. V zgodnjih fazah gre predvsem za občasne bolečine, ki se sčasoma stopnjujejo, ko bolezen napreduje pa so bolečine izrazite tudi, ko mirujemo. Še enkrat poglejte zgornjo sliko, ki prikazuje napredovanje obrabe hrustanca v kolenu. Ko je že tako daleč, kot na zadnji sliki, so bolečine neznosne, koleno pa ni več zadostno gibljivo.
Vsekakor morate obiskati zdravnika, ki vam bo predpisal tablete in hkrati se pogovorita tudi za fizikalno terapijo. Ena izmed uspešnejših je magnetoterapija.
Obraba oz. artroza lahko prizadene več sklepov, a je najpogostejša na:
- vretencih hrbtenice
- kolkih
- kolenih
- prstih na rokah
Pokanje in škrtanje v kolenih
Pokanje in škrtanje v kolenih navadno povedo, da v kolenu nekaj ni vredu. Če se pri ob obremenjevanju kolena slišijo pokanje in škrtanje v kolenu, obstaja možnost, da ste si poškodovali hrustanec. Verjetno gre za obrabo hrustanca in je hrustanec hrapav, napokan in ob obremenitvah se slišijo ti zvoki.
Obstaja velika verjetnost, da se v prihodnosti hrustanec tudi okruši. Okruški hrustanca, ki so prosti v sklepu, povzročajo hudo bolečino in tudi vnetje.
Športne poškodbe
Športne poškodbe so velikokrat vzrok, da pride do prehitre obrabe kolena. Še posebno v današnjih časih, ko se športniki ženejo preko svojih meja, je to velik problem.
Največ športnih poškodb, ki kasneje privedejo do prehitrega izrabljanja hrustanca v kolenu, nastane pri kontaktnih športih z žogo, pri smučanju in hokeju.
Ponavljajoče športne poškodbe kolena, kot so poškodbe meniskusov in križnih vezi, kasneje privedejo do artroze.
Veliko športnih fizioterapevtov se poslužuje magnetne terapije za hitrejšo rehabilitacijo pri športnih poškodbah, kot tudi posamezniki, ki si želijo lajšati bolečino pri nastali artrozi.
Kaj lahko storite sami?
Vsekakor je najboljša preventiva. Se pravi že v mladosti je potrebno upoštevati pravila:
- pravilno dvigovanja bremen,
- pametno športno aktivnost
- ne pretirano obremenjevanje kolena
- prava telesna teža
Če pa je do obrabe že prišlo svetujemo razbremenitev sklepa, ko namesto, da veliko hodite, uporabljajte kolo, saj kolesarjenje ni tako obremenilno za kolena. Če ste pretežki, se morate zavedati, da vaša prekomerna teža zelo obremenjuje kolena. Naredite kaj za zdravo izgubo kilogramov: pravilna prehrana in aktivnost.
Pri športnih aktivnostih ne pretiravajte. Izberite si športe, ki niso agresivni za kolena: plavanje, kolesarjenje. Če se ne morete izogniti hoji, uporabljajte pohodniške palice, ki zelo razbremenijo kolena.
Hladite koleno, dovolj je že 3 minutno kroženje po kolenu z ledeno kocko. To bo umirilo oteklino in tudi manj bo bolelo.
Pridobite na mišicah, saj bodo prevzele silo, ki deluje na sklep. Bolj boste imeli razvite mišice na nogah, manj bo obremenjen kolenski sklep. Potrebno je okrepiti sprednje stegenske mišice, zadnje stegenske mišice in mečne mišice. Pričnite z lažjimi vajami, ki jih izvajate leže ali sede. Postopno stopnjujte.
Magnetna terapija v boju z artrozo
Magnetna terapija je ena izmed naprednejših metod v boju z artrozo. Gre za vrsto terapije, ki deluje v globino, tam kjer je začetek obrabe, pri hrustancu. Magnetna terapija deluje na celico, tako tudi na hrustanec in zato je uspešna metoda za obnavljanje sklepa. To je dokazala tudi klinična raziskava ( 1 ).
Magnetna terapija se uporablja v zdravstvenih domovih, v zdraviliščih, rehabilitacijskih centrih in je uspešna pri zaviranju artroze, kot tudi pri lajšanju bolečine.
Dobra stran je, da lahko magnetno terapijo Magus dobite tudi na dom, si jo izposodite za čas vaše rehabilitacije.
Uporaba je povsem enostavna kot vidite na spodnji sliki:
VIR ( 1 ): raziskava