Za vse, ki vas silovito ali malo manj mučijo bolečine v križu, smo spodaj pripravili kratke, a zelo uporabne in predvsem hitre nasvete, ki vam bodo pomagali k odpravljanju bolečin v križu, hkrati pa tudi vplivali na ugoden položaj hrbtenice, s katero so bolečine v ledvenem delu in v križu, največkrat povezane.
Zaradi načina življenja, ki ga danes doživlja sleherni izmed nas, so bolečine v križu, praktično postala stalnica večine delovno opravilne skupine ljudi, zaradi ogromno posedanja, pa se bolečine v križu, še posebej dotikajo mlade generacije (ki ogromno sedi že v šoli, nato pa še doma ob domačih nalogah in za računalnikom) ter tudi stalnica starejše generacije, ki pa je na žalost premalo nagnjena k razgibavanju svojega telesa, še posebej v ledvenem delu.
Za bolečine v križu je eden izmed najpogostejših dejavnikov vzroka, preprosto napačno izbrana spalna podlaga, kjer vam bodo strokovnjaki za zdravo spanje in tudi številni zdravniki znali povedati, da ni zdravo spanje, še posebej v povezavi z bolečinami v križu, tisto, ko spimo na trdi podlagi, temveč tisto, ki omogoča predvsem udobno spanje.
Kako odpraviti bolečine v križu?
Za bolečine v križu je zato v povezavi z vrsto podlage na kateri spimo, pogosto kriva napačna izbira vzmetnice, ali previsoko položen vzglavnik, ki onemogoča pravilno lego vratu, glede na hrbtenico. Obenem ni popolnoma vseeno kako spimo. Spanje na hrbtu je sicer priporočljivo za pravilno lego hrbtenice, a, če je naše ležišče preveč trdo, računajmo, da se bomo slabše zbudili, če se slučajno čez noč večkrat naše telo obrne na bok.
Obenem ne bo narobe, če ne glede na to, na kakšni vrsti podlage spimo, zjutraj opravimo rahle, a redne vaje za raztezanje hrbtenice, če pa bolečina v križu traja že dlje časa, pa ne bo narobe, če zamenjamo vzmetnico.
Marsikdaj bolečino v križu povzroči tudi kakšna nevsakdanja dejavnost ali dvig predmetov, ki jih sicer ne dvigujemo pogosto – v tem primeru se najbolj priporoča mirovanje in spanje ter počitek predvsem na trši podlagi. Po drugi strani, je potrebno vedeti, da, če imamo bolečine v križu, da slednje močno prispeva tudi k temu, da preveč mirovanja tudi ni priporočljivo, temveč, da je bolje, da postopoma in počasi ponovno začnemo z lahkimi razgibalnimi vajami, saj bolečine v križu ne bodo izginile v enem dnevu, telo in gibe telesa, pa moramo na premike, navajati dlje časa.
Zraven ustrezno izbrane podlage na kateri spimo in o kateri smo govorili predvsem v zgornjem delu prispevka, je potrebno povedati, da je rahlo gibanje in raztezanje v lokalnem in npr. domačem športnem parku z umetnimi plezali in umetnimi plezalnimi stenami, ena izmed najbolj priporočljivih aktivnosti za odpravljanje in preventivno preprečevanje nastanka bolečin v hrbtenici in križu.
Ključno pri razgibavanju telesa s pomočjo zunanjih fitnes naprav, igral in plezal v športnem parku, je tudi to, da se razgibavamo največ do bolečine same. Nato pa razgibavanje prenehamo.
Na ta način najbolje spoznavamo svoje telo in z vsako novo razgibalno vajo, bomo opazili, da zmoremo razgibati telo nekoliko bolj, s časom pa bolečina v križu izgine, čas razgibavanja in raztezanja telesa pa se poveča.
Dodatno o bolečinah v križu boste zasledili še tukaj.
Informativno besedilo: Kako odpraviti bolečine v križu?